ISO 12944:2018
De wijzigingen in ISO 12944:2018 ten opzichte van ISO12944:1998 zorgen ervoor dat er in veel gevallen anders dient te worden getest om een verfsysteem vrij te kunnen geven. Het betreft hier de volgende punten:
Heb je vragen? Bel +31 (0)13 – 463 06 88 voor een persoonlijk advies. Wil je op de hoogte blijven, volg ons dan op LinkedIn.
Corrosieklassen C5 en IM aangepast
Corrosieklasses C5-I and C5-M zijn vervangen door C5 voor zwaar on-shore klimaat en CX voor offshore klimaat. CX wordt besproken in een geheel nieuwe deel; deel 9.
Volgens oude ISO 12944 | Volgens nieuwe ISO 12944:2018 | Typische buitenomgeving | Typisch binnenklimaat |
---|---|---|---|
C1 | C1 | n.v.t. | verwarmde gebouwen met schone niet agressieve lucht |
C2 | C2 | weinig vervuiling | onverwarmde gebouwen waar condensvorming kan optreden |
C3 | C3 | Gemiddelde vervuiling (b.v. woonwijken & industriële gebieden en kustgebieden met laag zoutgehalte) | productieruimte met hoge luchtvochtigheid en enige luchtverontreiniging |
C4 | C4 | Hoge vervuiling (b.v. woonwijken & industriële gebieden en kustgebieden met gemiddeld zoutgehalte) | Mild corrosieve omstandigheden, b.v. zwembaden, en chemische fabrieken |
C5I (industrieel) | C5 | Hoge luchtvochtigheid en agressief milieu door industrie, kustgebieden met hoog zoutgehalte | Gebouwen/ ruimten met vrijwel constante condensatie en hoge luchtvochtigheid |
C5M Maritiem | Cx | Off-shore, hoog zoutgehalte, extreme vochtigheid & agressief industrieel klimaat (ook tropisch klimaat) | Industriële gebieden met extreem hoge luchtvochtigheid en agressief klimaat |
Daarnaast is er een vierde immersie-categorie toegevoegd; IM4. Deze categorie heeft betrekking op ondergedompelde constructies in zee- of brak water, voorzien van kathodische bescherming. Deze categorie wordt beschreven in het nieuwe deel 9 van de norm.
Laagdiktes voorgeschreven
Voorheen was de droge laagdikte (DFT)- en minimaal aantal lagen per coating (MNOC) slechts informatief. Deze waarden zijn opnieuw gedefinieerd en als “normatief” bestempeld, waarmee het geen aanbeveling maar een eis is geworden. Bovendien is in de nieuwe norm de maximaal toegestane laagdikte aangepast. De maximale laagdikte is afhankelijk van de voorgeschreven nominale droge laagdikte (NDFT).

Aanpassing durability ranges
De lage en medium en high ranges blijven bestaan maar zijn qua tijdsduur gewijzigd. Bovendien is er een nieuwe categorie bijgekomen, namelijk “zeer hoog”. Deze staat voor een durability range van meer dan 25 jaar.
Durability categorie | Volgens oude ISO 12944 | Volgens nieuwe ISO 12944:2018 |
---|---|---|
Laag | 2-5 jaar | tot 7 jaar |
Medium | 5-15 jaar | 7-15 jaar |
Hoog | meer dan 15 jaar | 15-25 jaar |
Zeer hoog | – | > 25 jaar |
Wijziging laboratoriumtesten
Deel 6 van ISO 12944 beschrijft de manier waarop verfsystemen moeten worden getest voor verschillende corrosieklassen en durability ranges.
Corrosietesten
In de vorige versie van de norm werden qua corrosietesten alleen de zoutsproeitest en continue condensatietest uitgevoerd. In ISO 12944-6:2018 wordt echter ook een cyclische corrosietest voorgeschreven, gebaseerd op ISO 20340, deel 6 Annex B.
Deze test ziet er als volgt uit:

Voor klasse C4 very high en C5 hoog is deze test optioneel. Voor C5 very high en CX is de cyclische test verplicht.
Beoordeling na corrosietesten
Na uitvoeren van de zoutsproei- en condensatietest worden diverse eigenschappen van de coating beoordeeld. Het volgende is hieraan gewijzigd:
Eigenschap na test | Volgens vorige ISO 12944 | Volgens nieuwe ISO 12944:2018 |
---|---|---|
Corrosie vanuit de kras na zoutsproeitest | max 1 mm | max 1,5 mm |
Beoordelen na | 24 uur | 7 dagen |
Hechting ISO 2409 | max waarde 1 | max waarde 2 |
Wil je weten welke testen voor jouw product van toepassing zijn?
Droogtijd samples
De tijd die samples worden voor-geconditioneerd is in de nieuwe norm teruggebracht van 3 naar 2 weken.
Rapportage
Het rapport dient conform de nieuwe versie van ISO 12944 foto’s te bevatten van de geteste samples. Hierbij dient te worden gefocust op de kras voor en na de test en de breuk bij de pull-off test.
Ons systeem is getest volgens ISO 12944:21998.
Moeten we dit nu opnieuw laten testen?
Nee in principe niet. Certificaten van systemen die volgens 12944-6:1998 zijn getest blijven gewoon geldig. Echter, u dient altijd aan te geven dat de certificering geldt volgens deze oudere versie.
Wilt u testen uit laten voeren volgens ISO 12944 neem dan contact op met M2LAB.