Je bent hier:
Coating onder de loep: waarom roest dit hekwerk in Domburg precies op deze plek?

Coating onder de loep: waarom roest dit hekwerk in Domburg precies op deze plek?

Gevaar uit onverwachte hoek. In deze reeks nemen we de coating van alledaagse producten, objecten en constructies onder de loep. Dit keer het terrashek van een hotel in Domburg: van een afstandje strak in de lak, maar aan de onderkant wordt het staal na een paar jaar al volledig weggevreten door corrosie. Een corrosietest volgens ISO 9227 had dit defect vooraf zichtbaar gemaakt.

Gevaar uit onverwachte hoek

Zou de eigenaar hier tevreden mee zijn? Die vraag stellen wij onszelf bij elk product dat we tegenkomen. In deze reeks nemen we de coating van uiteenlopende producten, objecten en constructies onder de loep. Dit keer: het hekwerk rond het terras van een hotel in Domburg.

Hekwerk rond het terras van een hotel in Domburg, strak in de lak

Van een afstandje: strak in de lak, maar roest aan de onderkant

Het hekwerk is onderdeel van het terras van een hotel dat een paar jaar geleden volledig is gerenoveerd. De coating ziet er op het eerste gezicht nog strak uit, maar het valt direct op dat onderaan plaatselijk sterke roestvorming aanwezig is.

Bij nadere inspectie: plaatselijk sterke roestvorming

Van dichtbij is goed te zien dat het hek aan de onderkant volledig wordt weggevreten door corrosie. We constateerden twee defecten.

1. Roestvorming (functioneel)

Waarneming: aan de onderzijde van het hek, bij de contactvlakken, vindt sterke roestvorming plaats. Opvallend is dat de roest alleen op het onderste deel aanwezig is, en niet op het deel dat erbovenop is gemonteerd.

Gevolg: de roestvorming is na deze korte gebruiksperiode al zo ernstig dat de kans groot is dat de functionele sterkte van de constructie binnenkort in gevaar komt.

Voetplaat van het hekwerk op een volledig doorgeroeste onderregel
Roestvorming bij de hoekverbinding van het hekwerk, met roestwater op het terras

2. Roestvorming (esthetisch)

Waarneming: door de roestvorming is het uiterlijk van het hekwerk in onacceptabele mate aangetast. Bovendien druipt het roestwater op het onderliggende terras en veroorzaakt daar vlekken die erg moeilijk te verwijderen zijn.

Gevolg: het hekwerk zal moeten worden vervangen of volledig ontlakt en opnieuw gecoat.

Waarom roest dit hek precies op deze plek?

Het lijkt er sterk op dat de kokers van de onderregel anders (dunner) zijn gecoat, plaatselijk hersteld en/of niet verzinkt zijn. Waarschijnlijk is dit deel ook regelmatig doelwit tijdens het plassen van trouwe Domburgse viervoeters. Urine trekt door capillaire werking in de spleet tussen voetplaat en koker en blijft daar lange tijd aanwezig, waar het zijn corrosieve werking doet. Tot slot versnelt ook het gebruik van RVS bouten de corrosievorming.

RVS bout in een gecoate voetplaat op een roestende stalen koker

Wie betaalt dat dan?

Deze mate van roestvorming zou na zo’n korte gebruiksduur niet mogen optreden. Wij zijn van mening dat de hoteleigenaar de leverancier hierop mag aanspreken en om herstel mag vragen.

Dergelijke discussies beginnen vaak pas na jaren, op het moment dat coatingdefecten zichtbaar worden. En meestal zonder heldere afspraken vooraf.

Hoe was dit te voorkomen?

Voor een kleinschalig project als dit is een uitgebreide vastlegging en keuring wellicht te veel van het goede. Maar zodra de aantallen groter worden en daarmee het afbreukrisico toeneemt, is het belangrijk om bij de aankoop van dit soort constructies de volgende stappen te doorlopen.

  • Vastleggen. Leg in een lakspecificatie vast waaraan de coating moet voldoen: milieu, verwachte levensduur, hechting en corrosiewering.
  • Testen. Bepaal aan welke invloeden het product wordt blootgesteld (in dit geval zeeklimaat, met het risico op belasting met urine) en bepaal op basis daarvan welke testen nodig zijn om de kwaliteit te beoordelen.
  • Controleren. Test vooraf op het echte onderdeel en het echte substraat. In dit geval zou een corrosietest volgens ISO 9227 dit defect vroegtijdig zichtbaar hebben gemaakt.

Zo voorkom je discussie over kwaliteit en kosten achteraf.

De kunst van het specificeren

Wat staat er in jouw inkoopspecificatie over de coating? Coatings bepalen voor een groot deel de levensduur van een product. Is dat voor jouw leverancier net zo duidelijk als voor jou?

Wij helpen bedrijven om deze verwachtingen helder te krijgen, ze professioneel vast te leggen en te controleren of eraan wordt voldaan.

De Coating Nerd

“Waar ik ook ben, op mijn werk of als ik vrij ben, ik kijk naar alles waar een verflaagje op zit. Helemaal als er iets mis mee is. Roestplekken, blaasjes en afbladderende verf, daar word ik gelukkig van! Nou ja, gelukkig… dat is wat overdreven. Maar ik vind het machtig interessant. Wat een mazzel heb ik dan ook dat ik hier mijn beroep van heb mogen maken. De hele dag onderzoek doen aan verfsystemen, ge(poeder)coate voorwerpen en bedrijven helpen bij het verbeteren van hun product.”

Laatste artikelen

Heb je een vraag?

Heb je een vraag? Wil je met een expert overleggen over welke test voor jou het meest geschikt is? Wil je een test laten uitvoeren? Neem dan contact met ons op.

Reageren? Volg M2LAB op LinkedIn en blijf op de hoogte!